
Sprzątanie dla alergików
Według danych zebranych z programu ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) 40% Polaków deklaruje objawy alergiczne, a 50% ma dodatnie wyniki testów alergicznych. Występowanie objawów alergicznych jest znacznie częstsze w rejonach miejskich w porównaniu z wiejskimi. Najczęstszym alergenem są roztocza, trawy oraz brzoza. Ostatnich dwóch nie jesteśmy w stanie wyeliminować, jednak walka z roztoczami jest możliwa o ile stosuje się odpowiednie sposoby sprzątania dla alergików.
Tradycyjne metody sprzątania nie sprawdzają się dla alergików. Kurz gromadzi się głównie na poziomych płaszczyznach mebli, sprzęcie RTV, bibelotach i podłodze. Przecieranie szmatką tych powierzchni nie usuwa kurzu i roztoczy, a jedynie wznieca kurz w powietrze, który rozpylony osiada równomiernie na podłodze dając iluzję czystości.
Stosowany przez naszą firmę system Masslinn osiąga 90% skuteczność usuwania roztoczy i jest doskonałym sposobem na sprzątanie dla alergików. Specjalne ściereczki Masslinn 2000 wykonane z naturalnych włókien wiskozowych nasączone są olejkiem o właściwościach klejących, które dosłownie przyklejają do swojej struktury kurz i roztocza. Warto wspomnieć, że w zachodnich krajach Europy oraz w USA ten system wykorzystywany jest do utrzymywania czystości w laboratoriach oraz szpitalach.
Wysoka temperatura i wilgotność w mieszkaniu nasilają objawy alergiczne. Z tego powodu częste wietrzenie mieszkania jest zalecane dla alergików. Sprzątanie mieszkań tradycyjnymi metodami wiąże się jednak z używaniem dużych ilości wody, które zwiększają zawilgocenie na sprzątanych powierzchniach, tym samym tworząc idealne środowisko dla rozwoju roztoczy i pleśni. Stosowany przez naszą firmę system Masslinn minimalizuje użycie wody. Nie używamy jej wcale do powierzchni na których nie ma tłustych plam czy innych większych zabrudzeń, a więc do mebli, bibelotów czy sprzętu RTV, które to, jak pisaliśmy wcześniej, są głównym siedliskiem roztoczy. Jeżeli powierzchnia jest zabrudzona używamy śladowych ilości wody i chemii z dyspensera pianowego.
Wydawać się może, że sprzątanie bez wody nie może być skuteczne, a przecieranie „na sucho” powierzchni nie daje żadnego efektu. Poniżej przedstawiamy film wykonany w laboratorium Masslinn. Ukazuje on, że sprzątanie wilgotnym mopem, mimo że z pozoru jest skuteczne, to przy ultrafioletowym świetle widać, że zanieczyszczenia są jedynie równomiernie roztarte po całej powierzchni, a nie usunięte.
- do usuwania kurzu i roztoczy wykorzystujemy system Masslin, który ze względu na zwarty w strukturze ściereczek olejek usuwa kurz i roztocze z 90% skutecznością
- minimalizujemy użycie wody, gdyż zawilgocenie powierzchni powoduje rozwój roztoczy
- tam gdzie jest to konieczne, używamy delikatnych środków w postaci piany dzięki czemu faktyczna ilość używanej chemii jest nieznaczna oraz nie ścieka ona z powierzchni narażając na ewentualny kontakt ze skórą, która mogłaby zostać podrażniona u osób m.in. z atopowym zapaleniem skóry
- środki chemiczne często wywołują kaszel i są szkodliwe dla dróg oddechowych, szczególnie u osób chorych na astmę, dlatego stosujemy pianowe dyspensery, które minimalizują ilość chemicznych oparów